Satış ve Danışma Hattı: 0533 432 06 86

Kokoreç Nedir ANASAYFA Firma Adı Kokoreç Nedir

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Köken bilimi

Kokoreç sözcüğünün kökeni Yunanca kokorótsi sözcüğünden ziyade Arnavutça kokërroz[2] ya da Ulahça kukuretšu[3] sözcükleridir. Bu üç sözcük de "mısır koçanı" anlamına gelir. Kokoreç TürkçeyeYunancadan geçmiştir.[1] Ömer Seyfettin Lokanta Esrarı adlı hikâyesinde, Atinalı bir Rumun lokantasında ilk kez kokoroç ile tanışmasını anlatır.[2]

Hazırlanışı

3 adet şişte kokorecin kızartılışı

Kokoreç yapımında kullanılan bağırsaklar büyükbaş veya küçükbaş hayvanlara ait olabilmekle birlikte lezzet açısından süt kuzusundan elde edilen bağırsağın kullanımı tercih edilir. Öncelikle bağırsaklar içten ve dıştan temizlenir. Kokorecin iç kısmı bumbardan, dış kısmı ince bağırsaktan yapılır. Uzunca bir şişe bumbarlar geçirilerek başlanır. Daha sonra ince bağırsaklar şişin etrafına defalarca dolanır. Ara ara ince yağ tabakaları yerleştirilir.

Şişler genellikle kokoreç için özel hazırlanmış mangallarda yatay bir konumda asılı bir şekilde ve döndürülerek pişirilir. Kızartmadan sonra kesit kesit alınarak, bol baharatlanır. (İsteğe bağlı olarak) iki bıçak yardımıyla kuşbaşı büyüklüğünde doğranır. En çok tercih edilen baharatlar kimyonkekik ve acı kırmızı pul biberdir.

Servis edilişi

Tabakta veya ekmek arasında tüketilir. Garnitürle servis edildiği de olur. Garnitür olarak domates, biber turşusu ve hıyar turşusuyla[3] beraber yenir. İsteğe bağlı olarak bir içecekle tüketilebilir.

Yöresel tercihler

Türkiye

Türkiye'de bir kokoreç tezgahı

Türkiye'de kokoreç genelde sokakta satılan bir yiyecektir ve restoran menülerinde çoğunlukla bulunmaz. Kokoreç için özel hazırlanmış mangallı tezgahlarda kömür ateşinde pişirilir. Sokakta ayaküstü yendiğinden genellikle (değişik boyutlarda) ekmek arası olarak tüketilir. Kokorecin yanında en çok tercih edilen içecekler ayranturşu suyu ve şalgam suyudur.

 

Kaynakça

  1. ^ a b "TDK Güncel Türkçe Sözlük". Erişim tarihi: 10 Aralık 2009.
  2. ^ a b Sözlerin Soyağacı. "Çağdaş Türkçenin Etimolojik Sözlüğü". Erişim tarihi: 10 Aralık 2009.
  3. ^ a b c İngilizce Vikipedi